Jak i po co określić porowatość włosów?

Jeśli zstanawiasz się dlaczego odżywka nie ma takiego działania jakie powinna mieć, pomimo starań i wyczerującej pielęgnacji Twoje włosy wygądają nadal beznadziejnie- ten wpis może być pomocny dla Ciebie.


Najpierw wyjaśnijmy sobie po co określać porowatość? 
Po to aby utrzymać lub dążyć do posiadania pięknych włosów. A jak mamy mówić o pięknych włosach jeśli prowadzimy niewłaściwą pilęgnację, dostarczamy nie tych składnichów co trzeba? Właśnie po to określamy porowatość:

  1. By ustalić aktualny stan naszych włosów 
  2. Łatwiej nam było dobierać odpowiednie kosmetyki 
  3. Dojdziemy do tego co naszym włosom dotychczas nieopowidało i odżywki, które na nie nakładałyśmy nie działały
  4. Dlaczego mimo naszych starań ich wygląd się nie polepszał


Jak określić porowatość Naszych włosów? 

Porowatość włosów określa się na podstawie ich stanu. Wyróżniamy trzy stany: niskoporowate, średnioporowate i wysokoporowate-Swoimi codziennymi czynnościami możemy poprawić ich stan lub pogorszyć. 


Niskoporowate. Są to włosy uznawane za ogólnie zdrowe. Łuski są ściśle ułożone. Włosy niskoporowate są z reguły odporne na stylizację, nie układają się zbyt dobrze i mają problem z chłonięciem wody. Z drugiej strony, włosy niskoporowate są znacznie mniej odporne na zniszczenia i oporne w oddawaniu właściwości odżywczych. Włosy tego typu uznawane są za najzdrowsze - nie puszą się i nie elektryzują, są lśniące i widać to na pierwszy rzut oka. Włosy niskoporowate trudno zmoczyć, a po zmoczeniu schną bardzo długo.
Wysokoporowate. Włosy tego typu są całkowitym przeciwieństwem włosów niskoporowatych. Włosy wysokoporowate chłoną wszystko jak gąbka, ale równie chętnie to wszystko oddają. Jeśli twoje włosy łatwo zmoczyć, a wysychanie zajmuje im przysłowiową sekundę, oznacza to, że masz włosy wysokoporowate. Wadą takich włosów jest fakt, że ich kondycja jest bardzo słaba - są suche, zniszczone, puszą się jak u pudla i źle znoszą wszelką stylizację (działanie lokówką, prostownicą i suszarką). Ich zaletą jest to, że z reguły dobrze się układają i są posłuszne.
Średnioporowate. To mieszanka włosów niskoporowatych i wysokoporowatych. Taką mieszankę ma wiele osób z wielu powodów. Włosy w dobrej kondycji można zniszczyć zbyt częstą i agresywną stylizacją lub regularnym farbowaniem. Również niewłaściwa (lub brak) pielęgnacji prowadzi do pogorszenia stanu włosów, a stąd już tylko krok do wysokiej porowatości.

Jakie mam włosy? Test.


Chcesz sprawdzić, czy twoje włosy są nisko-, wysoko-, czy średnioporowate? Wykonaj prosty test, który w łatwy sposób to pokaże. Do szklanki wypełnionej letnią lub ciepłą wodą wrzuć swój jeden włos i zostaw go na ok. 5-10 minut. Po upływie tego czasu sprawdź, czy włos nadal znajduje się na powierzchni wody (włosy niskoporowate), czy zanurzył się tylko trochę (włosy średniporowate), a może wciągnął wodę w takim stopniu, że całkowicie znajduję się pod wodą (włosy wysokoporowate). Ten eksperyment daje dużo do myślenia.


Polecam ze skorzystania z quizu na porowatość na www.curlsbot.com/porosity/

Oleje dla włosów niskoporowatych:
  • olej rycynowy
  • olej kokosowy
  • masło shea
  • masło kakaowe

Oleje dla włosów średnioporowatych:
  • oliwa z oliwek
  • olej ze słodkich migdałów
  • olej arganowy
  • olej ryżowy
  • inne: makadamia, olej z orzechów laskowych i archaidowych

Oleje dla włosów wysokoporowatych:
  • olej z pestek winogron
  • olej lniany
  • olej słonecznikowy
  • olej z orzechów włoskich 
  • olej  pestek cyni
  • olej konopny
  • inne: olej z dzikiej rówży, z pestek arbuza, z nasion truskawki, z ogórecznika


Zanim jednak polecicie do sklepu po olejki typowo do włosów, które czasem składu nie mają wcale takiego super i kosztują czasem niewiadomo bóg wie ile, zajrzyjcie do swoich szafek kuchennych one kryją tam naprawdę niesamowite skarby :)

Podstawowym kluczem do pięknych włosów jest odpowiednia pielęgnacja i zachowanie równowagi PEH.

Pozdrawiam,                                     

No comments:

Post a Comment

Copyright © 2016 blog by nikoliness , Blogger